PODZIEMNA POLSKA


TUNEL POD WOŁOWCEM
KOPALNIA HERMANN
MARIE  AGNES
MŁOTY
NOWA WIEŚ KŁODZKA
DZIKOWIEC


ELEKTROWNIA SZCZYTOWO-POMPOWA MŁOTY


Budowę elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 750 MW rozpoczęto jeszcze jako inwestycję centralną. Obiekt, którego zadaniem miało być regulowanie krajowego systemu energetycznego, zlokalizowano we wsi Młoty położonej na południowy-zachód od Bystrzycy Kłodzkiej.
Zbudowano część sztolni ciśnieniowych, którymi miała przepływać woda między górnym i dolnym zbiornikiem elektrowni. Powstała również niemal w całości sztolnia obiegowa. Pod koniec lat 80. inwestycję wstrzymano.Nie powiodła się również kolejna próba reaktywowania projektu w 1997 r.
Po pracach rozpoznawczych górnicy zaczęli drążyć sztolnie badawcze, sztolnie pomocnicze niezbędne podczas budowy oraz trzy derywacje. Krach przyszedł w 1981 r. Władze PRL postanowiły wstrzymać budowę elektrowni Młoty. W tym momencie roboty górnicze przy budowie 3 tuneli derywacyjnych były zaawansowane w 60 procentach. Gotowy był też czwarty tunel obiegowy o długości prawie 0,5 km. W sumie wydrążonych było już około 3 km sztolni i tunelów. Zdążono z wybudowaniem również części zaplecza socjalnego, w tym hotelu robotniczego i stołówki. Mimo wstrzymania robót, cały czas prace zabezpieczające prowadzili górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu.

Długość  korytarzy ok 1,5km. Szerokość ok. 3m. Wysokość ok. 6m. Korytarze wyglądem przypominały MRU, pełno w nich jeszcze elementów stalowych, torów, kabli, przełączników itp. Wielkość ich pozwalała na spokojny wjazd pojazdów ciężarowych którymi dostarczano niezbędny sprzęt. W obiekcie jest dość dużo wody spływającej z górnej części elektrowni oraz błota w którym można się zaklinować. Obiekt jest duży i wart obejrzenia tym bardziej iż ma zostać wznowiona praca w kierunku uruchomienia elektrowni tylko czy po tylu latach coś da się jeszcze wykorzystać. Obiekt główny - idąc od wejścia  na wprost pompa odwadniająca sztolnię nadal działająca ponieważ w bardzo krótkim czasie zbiera się dużo wody która zostaję rurami ciśnieniowymi wypchnięta na zewnątrz do rzeki. Na lewo główny korytarz komunikacyjny. Następnie trzy szerokie chale z rozwidleniami na prawo i lewo. rozwidlenia na prawo wyglądem przypominają upadowe idziemy pod górę.  Na końcu widzimy że tunel zamienia się z szyb i pod ostrym kątem zmierza do góry. W szybie widać pozostałości urządzeń , szyny kolejki , jakieś wyciągi oraz tablice ostrzegawcze. Po prawej stronie jest korytarz techniczny którym podążamy. w stropie widać jakieś urządzenia wyglądają jak taśmociągi. , oraz ciągi rur o różnej średnicy. miejscami na rurach nadal są manometry i zawory.Dochodzimy do upadowej 3 na jej końcu również korytarz przechodzi w szyb i wewnątrz są urządzenia oraz części wyciągarki koła z przekładniami i rolki. Schodzimy w dół i docieramy do głównego korytarza.niestety zapas oświetlenia się powoli kończy a do penetracji pozostała cała lewa strona. Z wielkim żalem wracamy w kierunku wyjścia i nagle coś nam nie pasuje. Przed nami korytarz zalany wodą tak do 30 cm. Myślimy że to nie ta droga jednak znaki mówią inaczej. Pokonujemy wodę i po kilku metrach okazuje się ze woda zebrała się ale nie osiągnęła poziomu żeby uruchomiła się pompa. Podążamy ku wyjściu i planujemy kolejną wyprawę w celu penetracji lewej strony elektrowni.

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

 

Profesjonalne strony internetowe Pruszków,  Geodeta Warszawa,   Geodeta Serock, Wieliszew, Jabłonna, Nieporęt;   Darmowe Strony Internetowe,   Język angielski Ursus;   Apteka Zalesie;   How To Make Railings / Jak zrobić balustradę;   How to Make Sliding Doors;   TAXI Piastów;   TAXI Grodzisk Mazowiecki;   TAXI Milanówek;   taxi Brwinów;   Geodeta Płock;   Taxi Pruszków;   produkcja suplementów diety;   głodówka;   psycholog dziecięcy Ursus;