SOŁECTWO SŁUPSKO


STRONA GŁÓWNA
HISTORIA
AKTUALNOŚCI
GALERIA ZDJĘĆ
KONTAKT
INFORMACJE
Opis miejscowości

Miejscowość Słupsko to jedna z siedemnastu sołectw Gminy Rudziniec. Wieś jest terenem pagórkowatym, otoczona lasami mieszanymi bogatymi w zwierzynę oraz potokami:  toszeckim, ligockim oraz zbiornikiem wodnym. Miejscowoś położona jest na naturalnych ciekach wodnych, otoczona nieskażonymi glebami klas III i IV co tworzy niezwykły mikroklimat. W budowie goelogicznej obszaru wsi biorą udział epoki dolnego karbu - piaskowce, żwiry, kwarce, trzeciorżedu i czwartorzędu skały karbowej, przykryte są warstwą osadów triasu.

Sołectwo liczy obecnie 416 mieszkańców. Zdecydowana większość to ludność posługująca się gwarą śląską i kultywująca śląskie tradycje. Z uwagi na ciekawie położony teren Słupsko jest miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców agromeracji śląskiej. W ostatnich latach liczba mieszkańców wsi wzrasta dzięki napływającym z miast mieszkańcom. Przyrost naturalny jest ujemny, jednak w porównaniu z pozostałymi wioskami Słupsko wyróżnia się dużą liczbą dzieci i młodzieży. Mieszkańcy Słupska to w zdecydowanej większości ludzie z wyższym wykształceniem. "Słupszczanie" to społecznicy, którzy chętnie biorą udział w życiu społeczno - kulturalnym. Aktywnie działają miejscowi liderzy z dużymi zdolnościami organizacyjnymi i zapałem do pracy. Do osobliwości kulturowych zaliczyć można obchodzone z dziada pradziada uroczystosci takie jak: wielkanocny zajączek, odpusty, procesje na św. Urbana, dożynki, barburka, roraty oraz tradycje związane z obrzędami weselnymi takimi jak tłuczenie szkła przd zaślubinami tzw.polterabend czy pieczenie kołocza. Nadal żywa jest tradycja robienia potraw śląskich z okazji obchodzenia uroczystości czy też Bożego Narodzenia lub Wielkanocy - przetrwało również kroszenie jajek - czyli sztuka zdobienia jaj wielkanocnych.

Profesjonalne strony internetowe Pruszków,  Geodeta Warszawa,   Geodeta Serock, Wieliszew, Jabłonna, Nieporęt;   Darmowe Strony Internetowe,   Język angielski Ursus;   Apteka Zalesie;   How To Make Railings / Jak zrobić balustradę;   How to Make Sliding Doors;   TAXI Piastów;   TAXI Grodzisk Mazowiecki;   TAXI Milanówek;   taxi Brwinów;   Geodeta Płock;   Taxi Pruszków;   produkcja suplementów diety;   głodówka;   psycholog dziecięcy Ursus;